Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta na Maledivy - návštěva Malé

12. 02. 2018 18:33:25
Maledivy většinou známe jako modré moře, pláže a palmy. Všechno tohle tam skutečně je, ale není to jediná tvář Malediv. Další tváří je život místních lidí. Malé - hlavní město - je svět úplně jiný než život na ostatních ostrovech.

Před pár dny jsme se vrátili z Malediv, kam jsme utekli před zimou. Užili jsme si tam nejen moře, ale i malé seznámení s místním životem. Tři dny jsme strávili v Malé (a přilehlém ostrově Hulhumalé).

Malé je hlavní město Malediv, zabírá jeden z mnoha ostrovů, z nichž se Maledivy skládají. Jeho plocha je prý něco přes 5 kilometrů čtverečních, ale žije zde přes 100.000 lidí. Součástí Malé je i ostrov Hulhumalé, který byl vytvořený uměle a je o něco výše nad mořem (takže by měl spíše vydržet stoupání mořské hladiny). Není na něm poznat, že je umělý, snad jen, že k moři vede prudší svah. Podle toho, co vidíte v ulicích, se tady asi lidem dobře bydlí - je tu spousta nových bytových domů, které ale zároveň nevytvářejí jednolitá sídliště, a mezi nimi spousta zeleně. (Samozřejmě nevím, kolik lidí si takový byt může dovolit - platit nájemné nebo koupit). Staví se tu spousta nových domů, všude jsou nějaká staveniště a pytle s cementem.

Z Hulhumalé do Malé se jezdí lodí, cesta trvá asi dvacet minut, Loď jezdí asi jednou za půl hodiny. V současné době se staví mezi oběma ostrovy most, takže bude možností dopravy ještě víc.

Malé je centrum všeho dění na Maledivách, v rozpálených ulicích je pořád rušno, jezdí tu spousta motorek, které se vyhýbají chodcům i sobě navzájem. Kromě toho, že tady sídlí všechny centrální úřady, se sem vozí i všechno zboží, které se na Maledivy dostává. Jezdí sem dost turistů, na které číhají místní majitelé malých obchůdků se suvenýry a snaží se je přimět k jejich návštěvě. V ulicích je spousta obchůdků, bister, kavárniček, sem tam větších obchodů (byli jsme se ochladit v jednom, který připomínal naše supermarkety - včetně vystaveného zboží). V kavárničkách se nepije alkohol, ale káva nebo čaj, většinou nic zvláštního, obyčejný čaj "pytlíkáč" a preso - univerzál. Ale pili jsme tu i výbornou ledovou kávu (ta v horku opravdu osvěží). K čaji a kávě si člověk může zakousnout malá pečivíčka se sladkou nebo slanou / silně pálivou náplní, která jsou tady tradiční jídlo V ulicích nejsou vůbec žádní psi, ti do Malediv vůbec nesmějí, je tu docela dost koček a sem tam má někdo na balkoně papouška. Jeden takový papouch nás docela zmátl, protože kokrhal jako kohout. Asi ho to někdo naučil podle mobilu. Papoušci se prodávají i v obchodě, v jednom takovém jsme se byli podívat.

Poprvé jsme byli v Malé v pátek, to je volný den, ulice jsou dopoledne skoro prázdné a obchůdky zavřené, protože všichni jsou doma a v mešitě. Kolem poledne vrcholí obřady v mešitách, kterých je sice hodně (prý 35), ale všichni lidé se tam nevejdou, takže si rozkládají modlitební koberečky i před mešitami; asi v jednu hodinu si naloží koberečky na motorky a rozjíždějí se zpět domů, někteří ke svým obchůdkům. Provoz pak vzroste asi o 1000 %. Měli jsme hlad a velký problém najít nějaké otevřené bistro nebo restauraci, stále nás zastavovali jen majitelé malých obchůdků se suvenýry, kteří nebyli v mešitě, a jeden pán se nás pokusil zavést do ošklivé předražené restaurace (odkud možná dostával provize), ze které jsme ale utekli a nakonec jedli sušenky a banány v přístavu.

Před mešitou stále chodí několik důstojných paní v zelených šatech a hidžábech, které mají v ruce košťátka a zametají. Možná by bylo jejich zametání efektivnější, kdyby nechodily stále pohromadě, ale třeba by jim pak bylo smutno. Vypadají velmi důstojně a jako když jsou nejdůležitější hned po prezidentovi.

Mešita je přístupná veřejnosti, pokud zrovna nejsou modlitební hodiny. Tak jsme se tam šli podívat. Vedl nás tam pán, který sice skoro neuměl nic anglicky, ale dovedl si říci pantomimou o úplatek. Pak se na nás šklebil, protože dostal dost málo. Čínští turisté mu dali víc, a tak na ně byl mnohem milejší.

A nakonec snad ještě poznámka k výjimečnému stavu na Maledivách, o kterém psala a mluvila média: kdybychom nevěděli, že tam je, vůbec bychom si ničeho nevšimli. Nerozumím samozřejmě politické situaci na Maledivách, takže ji nechci bagatelizovat, ale nic viditelného se na ulicích nedělo. Pravděpodobně zprávy po většině světa psali lidé, kteří na Maledivách vůbec nebyli a vůbec s nikým odtamtud nemluvili. Což asi není v informování veřejnosti nic tak výjimečného.

Autor: Veronika Ďuríčková | pondělí 12.2.2018 18:33 | karma článku: 16.62 | přečteno: 567x


Další články blogera

Veronika Ďuríčková

Landscape Žižkov

Festival Landscape je projekt zaměřený na krajinářskou architekturu a veřejný městský prostor. Učená pojednání o něm si snadno najdete na internetu, můj článek je obrazová reportáž z festivalu na žižkovském Vítkově.

9.7.2018 v 10:28 | Karma článku: 8.13 | Přečteno: 195 | Diskuse

Veronika Ďuríčková

Ptáci mají v létě žízeň

Suché léto sužuje nejen rostliny, ale i zvířata a ptáky. Letošní léto je opravdu extrémní a ptáci umírají žízní. Můžeme pro ně něco udělat a pomoci jim?

27.6.2018 v 19:05 | Karma článku: 20.73 | Přečteno: 416 | Diskuse

Veronika Ďuríčková

Czexit, brexit a referendum

Evropská unie není v poslední době moc oblíbená. Dalo by se spíš říci, že je dost silně neoblíbená. Spousta lidí ví, že by bylo nejlepší ji opustit. Vyplývají tyhle závěry ale skutečně ze znalosti faktů?

20.3.2018 v 16:24 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 512 | Diskuse

Veronika Ďuríčková

Cesta na Maledivy 3 - omluva resortům

V minulém článku jsem psala o resortech. Chtěla jsem k nim být kritická, ale nějak jsem „přestřelila“ a čtenáři pak měli pocit, že tam je hrozná nuda a vlastně se tam jezdí spíš za trest. Tak bych to chtěla uvést na pravou míru.

1.3.2018 v 11:30 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 550 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Lucie Plicová

Olešná 24 aneb den a noc na in-line bruslích

V Olešné se jel populární maraton, letošní podmínky byly drsné. Deštivé počasí udělalo z 24hodinového maratonu na in-line bruslích mimořádně těžkou zkoušku vůle.

16.7.2018 v 21:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Zpráva o počátku léta

Tentokrát se vykašlu na politiku. Tentokrát zabrousím do mnohem příjemnějších a laskavějších vod. Do kultury.

16.7.2018 v 9:02 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 307 | Diskuse

Mirek Matyáš

Prasata a elektromobilisti

Zase jedna povedená akce. Minulý fotoblog byl o vydařeném setkání na Bouzově. Tam bylo prase na rožni. Nyní to bude o srazu v Prčicích. Tam bylo prasat víc. Obě dvě byla elektromobilní.

16.7.2018 v 8:37 | Karma článku: 11.40 | Přečteno: 539 | Diskuse

Veronika Foglová

Duchovní obnova v La Salette, den sedmý

Nastala sobota, den, kdy jsme se museli rozloučit s tímto kouzelným místem. Ráno jsme se rozloučili s druhou skupinou, která odjížděla dříve než my. Pokud si dobře pamatuji, vyjížděli jsme kolem jedenácté dopoledne.

14.7.2018 v 17:36 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 155 | Diskuse

Martina Moudrá

K vodopádu Pisciadu (Dolomity, Gruppo di Sella)

Další fototip na nenáročný výlet ve snadno dosažitelných severoitalských horách, samozřejmě nejen s fotografiemi, ale i s mapou a užitečnými odkazy.

14.7.2018 v 15:38 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 378 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 480

Po mnoha letech v nejrůznějších zaměstnáních jsem zakotvila jako OSVČ a vrátila se ke svému staronovému koníčku - češtině (tu jsem ostatně i vystudovala) jako korektorka českých textů. Kromě toho píšu - třeba tenhle blog nebo pohádky. Věnuju se i koníčku novému - kosmetice a drogerii bez chemie (byť jen jako propagátor webovek a marketér, protože vyrobit je sama neumím a musím to nechat na manželovi).

V posledních letech mě "chytlo" cestování a poznávání nových kultur a světů, chtěla bych v něm pokračovat, dokud finance a zdraví dovolí. 

*********

http://www.dobretexty.cz 

(české korektury a něco o psaní bakalářských prací)

******

http://www.ukormorana.cz 

(drogerie bez chemie a bez palmového oleje)

******

http://www.punove.webnode.cz

 (pohádky o zvláštních modrých konících - půních)

Najdete na iDNES.cz